Fi-relé a háztartásokban.
Mire szolgál a Fi-relé?
Több néven ismert pl. áramvédő kapcsoló, életvédelmi relé vagy ÁVK. Ez egy kapcsolókészülék, amely szivárgó áram esetén áramtalanítja az utána bekötött hálózatot, berendezéseket. Ez előfordulhat, ha egy készülékben földzárlat keletkezik, illetve, ha valaki hozzáér egy feszültség alatt lévő, szigeteletlen hálózathoz.
Lakossági Fi-relék típusai, jellemzői és felhasználása.
AC-típusú áram-védőkapcsoló:
Az AC-típus ma már életvédelemre nem, viszont ohm-os készülékek (pl.: főzőlap) áramkörének védelmére megfelelő. Kettő, illetve négy pólusú érhető el. Az AC-típus csak váltakozó megkerülő áramot érzékel, azaz csak szinuszos váltakozó hibaáramot 50 Hz frekvencián. Ha egyenáramú hiba is fennáll, romlik az érzékenysége és nem old le a készülék. Sok európai országban nem engedélyezett személyvédelmi feladat ellátására.
A-típusú áram-védőkapcsoló:
Az A-típusú Fi-relé nem csak a szinuszos váltakozó áramot képes érzékelni, hanem a pulzáló egyenáramit is. Ezen kívül 6 mA-ig, tiszta egyenáramú hibát is képes lekezelni. A manapság széles körben elterjedt kapcsolóüzemű tápegységek (pl: számítógépek) szivárgó és hibaáram fellépésekor az AC- típusú ÁVK nem megfelelően érzékeli vagy egyáltalán nem old le, ellenben az A-típusú Fi-relével, ami kiválóan érzékeli a modern eszközök hibaáramát 6 mA-ig.
F-típusú áram-védőkapcsoló:
Az F típusú ÁVK-t az egyfázisú inverterek miatt érdemes beépíteni. Az energiatekarékosság szempontjából ideális aszinkron motorokkal szerelt gépek (pl: mosógép, mosogatógép, hőszivattyú), frekvenciaváltóval vannak szerelve. A frekvenciaváltó fokozott védelmet igényel. Az AC és A típusok nem felelnek meg ezen eszközök védelmére. A frekvenciaváltó működéséből adódóan a névleges hálózati frekvencia (50 Hz) változhat, amit az AC és A típusú ÁVK nem tud megfelelően kezelni. Az F típusú Fi-relé akár 1000 Hz-ig képes hibaáram érzékelésére 10 mA-ig, illetve 3 KA lökőáram álló tulajdonság és 10 ms-os késleltetés jellemzi. Az F típusú Fi-relé jelalak detektálása megegyezik az A típusúval. Az F típusú ÁVK hiányossága, hogy a DC hibaáram érzékelésére nem alkalmas.
B és B+ típusú Áramvédőkapcsoló:
B típus:
B+ típus:
A B és B+ típusú áramvédő kapcsolók rendelkeznek az AC, az A és az F típusok tulajdonságaival, tehát ezek nyújták ma a legmagasabb védelmet. Javasolt alkalmazni például: napelemes rendszerek, szünetmentes áramellátó rendszerek, háromfázisú frekvenciaváltók védelmére és fontos az elektromos autók töltőrendszereinek megkerülőáram védelme érdekében is beépíteni a hálózatba. A B típusú ÁVK 2 KHz-ig, míg a B+ típusú ÁVK 20 KHz-ig képes detektálni.
Forrás: megaohm.hu